”O șansă pentru mediu” – proiectul Clubului Rotary Turda

Clubul Rotary Turda a lansat o provocare școlilor turdene, aceea de a participa la  concursul de proiecte ”O șansă pentru mediu”, dorind în acest mod să realizeze implicarea tinerei generații în problemele comunității dar și să susțină creșterea calității în educație.

În competiție s-au înscris: Școala Gimnazială „Andrei Șaguna”, Școala Gimnazială „Horea, Cloșca și Crișan”, Școala Gimnazială „Ioan Opriș”, Colegiul Național ”Mihai Viteazul”, Liceul Teoretic ”Liviu Rebreanu”, Liceul Teoretic ”Jósika Miklós”. Am fost impresionați într-un mod foarte plăcut de seriozitatea și profesionalismul echipelor de proiect în elaborarea proiectelor proprii, de diversitatea activităților propuse, de dorința de implicare a elevilor și cadrelor didactice.

În perioada februarie – aprilie în fiecare școală s-au desfășurat activitățile din cadrul proiectului propus. Parteneriatul încheiat cu Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, a făcut posibilă o evaluare obiectivă a proiectelor de către o ehipă formată din cadre didactice, doctoranzi, studenți, conform unor criterii bine stabilite. Amintim aici atât proiectul depus și scrisoarea de motivare a necesității dotării școlii cu instrumente IT, cât și activitățile concrete în domeniul ecologie și protecția mediului desfășurate de elevii fiecărei școli. Munca acestora nu a fost deloc ușoară, toate proiectele depuse fiind foarte bine întocmite, iar activitățile desfășurate au dovedit dăruire, implicare, dorința de a face parte dintr-o comunitate unită.

Clubul Rotary Turda a ales ca modalitate de premiere a școlii câștigătoare dotarea cu instrumente IT cunoscând faptul că integrarea resurselor TIC în educaţie este benefică şi duce la o creştere a performaţelor şcolare, dar și că dotarea scolilor în acest domeniu este relativ scăzută. Având șansa ca acest proiect să fie sprijinit de Asociația Rotary International District 2241 România şi Republica Moldova dar și de Societatea Turda Salina Durgău S.A., S.C. Compania de Apă Arieș S.A., S.C. Agrarus Prod S.R.L., Pizza Planet S.A, a fost posibilă premierea tuturor școlilor care au desfășurat activități în cadrul acestui proiect, în funcție de punctajul obținut de fiecare școală la evaluare. Dorind să punem în evidență și tematica proiectului propriu, s-au acordat următoarele premii:

• Școala Gimnazială ”Ioan Opriș” Turda – premiul special pentru cel mai bun proiect realizat în cadrul concursului de proiecte de mediu ”O șansă pentru mediu”, pe ”drumul verde” construit pășind toți ”VOLUNTARII PENTRU ECOLOGIE”: tablă interactivă
  • Liceul Teoretic ”Josika Miklos” Turda – premiu pentru valorificarea experienței cercetășiei, realizând o adevărată ”UNIUNE PENTRU MEDIU” în cadrul concursului ”O șansă pentru mediu”: videoproiector
  • Colegiul Național ”Mihai Viteazul” Turda – premiu pentru ”ACORDUL DE PARTENERIAT CU MEDIUL” pe care l-au încheiat în folosul comunității în cadrul concursului de proiecte ”O șansă pentru mediu”: copiator
  • Școala Gimnazială ”Horea, Cloșca și Crișan” Turda – premiu pentru ”HOTĂRÂREA de a face CURĂȚENIE în COMUNITATE” în cadrul concursului de proiecte ”O șansă pentru mediu”: ecran de proiecție
  • Liceul Teoretic ”Liviu Rebreanu” Turda – premiu pentru ajutorul oferit naturii, pentru ca ”PRIMĂVARA să vină MAI REPEDE” prin activități desfășurate în cadrul concursului de proiecte ”O șansă pentru mediu”: videoproiector
  • Școala Gimnazială ”Andrei Șaguna” Turda – premiu pentru ”ECOATITUDINEA” pe care au dobândit-o elevii ca urmare a activităților desfășurate în cadrul concursului de proiecte ”O șansă pentru mediu”: tablă magnetică.

Implicarea elevilor și cadrelor didactice, dorința acestora de a avea un mediu natural sănătos, dar și de de a face parte dintr-o comunitate unită, ne face să ne dorim ca acset proiect să continue și viitor.