Regulament de organizare şi desfăşurare ,,CROS ROTARY TURDA-EDIŢIA a IIa”

Competiţia ,,CROS ROTARY TURDA”este organizată de Clubul Rotary Turda în parteneriat cu Asociaţia Turdasport 1998 şi are ca scop accentuarea importanţei activităţii fizice şi sportului în menţinerea sănătăţii precum şi implicarea comunităţii locale în acţiunea de promovare a sportului, mişcării în aer liber şi beneficiilor acestora.

DATA DESFĂŞURĂRII: 27 mai 2017

LOCUL DESFĂŞURĂRII: Parcul central Turda

PARTICIPANŢI ŞI DESFĂŞURAREA COMPETIŢIEI:

1.  Copii 8-11 ani, băieţi şi fete, serii separate, startul ora 10.00

2.  Copii 11-15 ani, băieţi şi fete, serii separate, startul ora 10.30

3.  OPEN, peste 15 ani, băieţi şi fete, serii separate, startul ora 11.00

4.  ,,MAMA, TATA ŞI COPILUL”, echipe formate din cel puţin 3 membri ai unei familii, care au ca obiectiv trecerea liniei de sosire, startul ora 11.30.

Traseele vor fi stabilite de către organizatori în funcţie de vârsta participanţilor şi vor fi marcate corespunzător.

Participarea la Cros Rotary Turda se face pe propria răspundere a fiecărei persoane că este aptă din punct de vedere medical pentru participarea la competiţie.

Siguranţa alergătorilor va fi asigurată de către echipe ale Poliţiei şi Ambulanţei.

Fiecare copil participant la activitate va fi însoţit de către un părinte sau un cadru didactic.

DISTANŢELE DE PARCURS:

-  Copii 8-11 ani-B+F, 600 metri;

-  Copii 11-15 ani, B+F, 1000 metri;

-  OPEN: B-2000 metri, F- 1000 metri;

-  CROSUL FAMILIEI: 600 metri.

ÎNSCRIERE: se face în ziua competiţiei, îmcepând cu ora 09.30

TAXA DE PARTICIPARE:

1.  Copii 8-11 ani, băieţi şi fete, GRATUIT

2.  Copii 11-15 ani, băieţi şi fete, GRATUIT

3.  OPEN, peste 15 ani, 10 lei

4.  ,,MAMA, TATA ŞI COPILUL”, GRATUIT

Fondurile obţinute în urma acestei acţiuni vor fi folosite în scopuri caritabile.

PREMII:

- Tricouri inscripţionate cu sigla organizatorului;

-  Diplome de participare la toate categoriile;

-  Cupă pentru câştigătorii de la toate categoriile;

-  Cadouri din partea sponsorilor;

-  Premii în bani la categoria OPEN: 300 lei pentru locul I, 200 lei pentru locul II, 100 lei pentru locul III

Prin luarea startului în cadrul Crosului Rotary Turda, ediţia a II a, alergătorii acceptă automat prevederile acestui regulament.